Уикенд от Варна

ЯШ И МАНАСТИРИТЕ НА БУКОВИНА
3 дни / 2 нощувки

Маршрут:
Варна-Яш-Пятра Нямц-Браила-Варна

Дати на отпътуване:
Цена от: 200 лв.
Изпрати запитване
Програма
1- Ден
03.00ч Отпътуване от Варна, ул. Антим-1 /Археологически музей/ 03.45ч; отпътуване от Добрич, Младежки дом в посока Румъния. Отпътуване към град Яш- известен като културната столица на страната. Туристическа програма в Яш, който впечатлява с изящество, наследено от кралските династии, и с известните си традиционни фестивали на националните носии. Разположен в областта Молдова, градът е заобиколен от много значими за културната история манастири. В списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО те са включени под името „Молдовски манастири”. Градът има изключително богата история. И днес той омайва посетители от цял свят с величествената красота на кралските градове. Една от тези внушителни постройки е Дворецът на културата, създаден в неоготически стил. Пешеходна обиколка включваща:
Настаняване в хотел. Свободно време. Нощувка.

2 Ден
Закуска. Отпътуване за град Пятра Нямц – /„пятра“ в превод „камък“, „скала“/ Други имена, с които е бил известен града са: Пятра луи Кръчун /„Коледен камък“/, през Средновековието Търгу Пятра (Târgu Piatra, т.е. „Каменен панаир / пазар“) и просто Пятра, към което по-късно е добавено името на окръга Нямц (което означава „немски“). Нямц е известен като региона с най-много манастири на квадратен километър в света. Тук са пръснати щедро както разнообразни и красиви природни форми, така и множество културни и исторически забележителности. Молдовският стил на изкуство съчетава по оригинален начин готическите елементи с византийски стил.
Разглеждане на манастира Нямц, създаден от български монаси, а един от първите игумени тук е бил Григорй Цамблак. В днешния си вид манастирът е построен от Стефан Велики (Штефан чел Маре, управлявал между 1457-1504г и многократно воювал успешно с турците). За пръв път се споменава през ХІV в. и е най-големият манастирски комплекс в Румъния. След падането на Търновското царство, много духовници са приютени в манастира Нямц. Най-известният, от които е Григорий Цамблак. В архивите на Нямцкия манастир и до днес се пазят трудовете на тези монаси написани на български език. Отпътуване за манастир Агапия смятан за най-големия женски манастир в Източна Европа с над 300 монахини обитаващи светата обител. Манастирът носи името на своя основател Агапи, живял през XIV в.в малък манастир, намиращ се в близост до „Агапия“.
Възможност за разглеждане на Манастир „Сихистрия“ - основан от монаси „исихасти“ през 1650 г., познат от местните още като „манaстир на мълчанието“. Казва се, че някога манастирът е бил обитаван от монаси отшелници. В манастирския комплекс са построени две църкви, дървена - построена в средата на XVII век и каменна - построена в началото на XIX век.
Връщане в Пятра Нямц- разглеждане на крепостта Нямц - един от най-важните средновековни паметници в Румъния и символ на най-славния период на Молдова под управлението на Стефан чел Маре. Строежът е част от висока укрепителна система, в края на XIV век, за да се изправи пред османските атаки и е признат за важен исторически паметник. Разположен в планински район с красиви пейзажи, крепостта Нямц е свидетел на векове на буйна история.
По желание изкачване с Телегондола за да се насладите на гледките, откриващи се от панорамата на планината Козла с надморска височина 650м. Свободно време в Пятря Нямц с разглеждане на Археологически музей, Неолитен музей представящ неолитна култура, която процъфтява в периода 5500-2750 г.пр.н.е. на територията на днешна Румъния, Молдова и Украйна. Най-голямата мистерия на тази цивилизация е фактът, че на всеки 60-80 години те изгаряли селищата си и изграждали нови върху руините, Църквата "Рождество на свети Йоан Кръстител", Кулата на Стефан чел Маре. Отпътуване за Яш. Свободно време. Нощувка.

3 Ден
Закуска. Посещение манастир Галата от 1594 година - намиращ се на върха на хълма "Галата". Църквата, заобиколена от стени с вратички и снабдена с камбанария на входа, прилича на крепост, която често служи като място за защита и понякога като царска резиденция. В близост до църквата на хълма има места, които осигуряват панорамна гледка към града. Манастира е кръстен на квартал в Константинопол. Отпътуване за България. По пътя кратка почивка в Браила с разглеждане Браила на речната гара, разглеждане на паметник на император Траян Август, църквата „Архангел Гавраил”, гръцката църква от 1872 г., със стъклопис, джамията от XVII век, и българска църква - известна на браилчани като "Бисерка Булгаряска" на ул. "Петър Майор", пресечка на ул. "Република" , „пеещите“ фонтани. Пристигане в Добрич и Варна около 22,00ч.

Цената включва:


Цената не включва:


Необходими документи:
Международен паспорт или лична карта; за лицата под 18 години, пътуващи сами непридружени от родителите си или пътуващи с единия от родителите – нотариално заверена декларация за съгласие /съответно от единия или двамата родители/, че са съгласни детето им да пътува в чужбина - оригинал и копие и акт за раждане – копие. Оригиналната декларация за родителското разрешение, копието от нея и копието на акта за раждане на детето следва да се носят по време на пътуването.

Начин на плащане:
Депозит – 30 % от пакетната цена, доплащане – до 10 дни преди отпътуване.
Минимален брой туристи за осъществяване на пътуването – 40 пълноплащащи туриста;
Срок за уведомление от страна на агенцията за неосъществяване на пътуването поради несъбран минимален брой туристи – 7 дни преди датата на отпътуване.